مقالات

  1. خانه
  2. مقالات
بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت: نقش تغذیه و فعالیت بدنی

بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت: نقش تغذیه و فعالیت بدنی

آمارها نشان می‌دهد تعداد افراد مبتلا به دیابت در سال ۲۰۴۰ به حدود ۶۴۲ میلیون نفر خواهد رسید. بر اساس نتایج حاصل از مطالعات مختلف دیابت نوع ۲ احتمال بروز بیماری قلبی – عروقی را افزایش می‌دهد. به طوریکه در یک سوم افراد مبتلا به این بیماری مشکلات قلبی – عروقی مشاهده می‌شود. بیماری قلبی – عروقی شایع‌ترین علت مرگ مبتلایان به دیابت نوع ۲ است….

خواب منظم بیماری قلبی و دیابت را از شما دور می‌کند.

خواب منظم بیماری قلبی و دیابت را از شما دور می‌کند.

بیماری قلبی و دیابت در بسیاری از کشورهای جهان از شیوع بالایی برخوردار هستند. هزینه درمان این دو بیماری‌ زیاد بوده و یکی از علل عمده مرگ و میر به شمار می‌روند. سلامت قلبی و متابولیکی بدن با کمبود خواب مرتبط است. این خطرات عبارتند از: افزایش وزن، مقاومت به انسولین، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا و بیماری قلبی. از سوی دیگر، خوابیدن و بیدار شدن….

غلات کامل و پیشگیری از بروز دیابت نوع 2

غلات کامل و پیشگیری از بروز دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ که در اغلب اوقات افراد بزرگسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد با مقاومت به انسولین همراه است. در افرادی که به مقاومت به انسولین مبتلا هستند توانایی بدن برای استفاده مطلوب از هورمون انسولین کاهش می‌یابد. در نتیجه قند خون به طور غیرطبیعی افزایش می‌یابد. دیابت با عوارضی مانند بیماری قلبی – عروقی، نارسایی کلیوی و اختلال بینایی مرتبط است

شیر در وعده صبحانه، مفید برای مبتلایان به دیابت نوع 2

شیر در وعده صبحانه، مفید برای مبتلایان به دیابت نوع ۲

شیوع بیماری‌های متابولیکی، از جمله چاقی و دیابت نوع ۲، در سراسر جهان در حال افزایش است. دیابت نوع ۲ حدود ۹۰ درصد موارد ابتلا به دیابت را شامل می‌شود. در این بیماری افزایش غیرطبیعی قند خون با عوارض قلبی، کلیوی و نابینایی همراه است. بنابراین لازم است از استراتژی‌های تغذیه‌ای جهت کنترل بیماری دیابت و کاهش قند خون استفاده نمود….

سیگار و افزایش خطر بیماری‌ قلبی در مبتلایان به دیابت

سیگار و افزایش خطر بیماری‌ قلبی در مبتلایان به دیابت

در بیماری دیابت نوع ۲ بدن قادر نیست به طور موثر از هورمون انسولین استفاده کند. این وضعیت که مقاومت به انسولین نامیده می‌شود سرانجام منجر به افزایش غیرطبیعی قند خون می‌گردد. افزایش قند خون با عوارضی همراه است. برخی از این عوارض عبارتند از: بیماری‌ قلبی – عروقی (CVD)، نارسایی کلیوی، مشکلات بینایی و قطع عضو….

آشنایی با عوامل خطری که احتمال دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهند

دیابت نوع ۲ – دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲

گلوکز (قند) منبع اصلی انرژی برای سلول‌های بدن است. اما از سوی دیگر افزایش غیرطبیعی قند خون منجر به بروز بیماری دیابت می‌شود. این بیماری در صورتی که درمان نشود با عوارض مختلف، از جمله بیماری‌های قلبی، نارسایی کلیوی و مشکلات چشمی، همراه است….

با برخورداری از خواب منظم و کافی از بروز دیابت پیشگیری کنید.

با برخورداری از خواب منظم و کافی از بروز دیابت پیشگیری کنید.

پیش دیابت وضعیتی است که در آن قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما به اندازه‌ای بالا نیست که فرد به دیابت نوع ۲ مبتلا شود. اگر در این بیماران رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی تغییر نکند خطر پیشرفت بیماری و افزایش بیشتر قند خون در آن‌ها بسیار بالا است. دیابت یک بیماری شایع در سراسر جهان بوده و بر روی کیفیت زندگی اثر می‌گذارد. این بیماری خطر نابینایی…

کاهش وزن و نقش آن در درمان دیابت نوع 2

کاهش وزن و نقش آن در درمان دیابت نوع ۲

در دیابت نوع ۲ بدن به طور موثر به هورمون انسولین پاسخ نمی‌دهد. انسولین هورمونی است که به تنظیم قند خون کمک می‌کند. تا همین اواخر تصور می‌شد که دیابت تا پایان عمر ادامه می‌یابد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کاهش وزن می‌تواند روند پیشرفت این بیماری را معکوس کرده و به درمان آن کمک کند….

کربوهیدرات‌ها، فیبر و دیابت

کربوهیدرات‌ها، فیبر و دیابت

کربوهیدرات یک نوع درشت مغذی و منبع اصلی انرژی بدن است. میزان نیاز روزانه به این درشت مغذی به وزن، سن و میزان فعالیت بستگی دارد. همچنین اهداف شما، مانند کاهش وزن، کنترل قند خون و یا بهبود عملکرد ورزشی، نیز بر میزان نیاز بدن به کربوهیدرات اثر می‌گذارد. هنگامی که شما مواد غذایی حاوی کربوهیدرات را مصرف می‌کنید این درشت مغذی در دستگاه گوارش به گلوکز که یک قند ساده است، تجزیه می‌شود…

فقط 2 هفته بی‌تحرکی سالمندان را در معرض دیابت قرار می‌دهد.

فقط ۲ هفته بی‌تحرکی سالمندان را در معرض دیابت قرار می‌دهد.

با افزایش سن اهمیت انجام فعالیت بدنی بیشتر می‌شود. مشخص شده که فعالیت هوازی و تمرینات عضلانی سبب بهبود سلامت روان در سالمندان می‌شود. همچنین حتی چند دقیقه ورزش سبک می‌تواند طول عمر را افزایش داده و عملکرد مغز را بهبود بخشد. اما نداشتن فعالیت بدنی چه تاثیراتی بر بدن دارد؟ برخی مطالعات نشان داده‌اند که سبک زندگی بی‌تحرک به سلامت مغز آسیب زده و خطر دیابت و دمانس (زوال عقل) را در سالمندان افزایش می‌دهد