مقالات

  1. خانه
  2. مقالات
گوشت چه نقشی در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه دارد؟

گوشت چه نقشی در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه دارد؟

مطالعاتی که بر روی مصرف گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده و ارتباط آن با خطر ابتلا به سرطان سینه انجام شده نتایج متناقضی را فراهم کرده است. اخیراً یک مجله بین‌المللی تمامی مطالعات انجام شده در این زمینه را مورد بررسی قرار داده است. بررسی این مطالعات نشان داد که مصرف گوشت فرآوری شده خطر ابتلا به سرطان سینه را ۹ درصد افزایش می‌دهد….

رژیم غذایی مدیترانه‌ای و نقش آن در حفظ بینایی افراد سالمند

رژیم غذایی مدیترانه‌ای و نقش آن در حفظ بینایی افراد سالمند

در رژیم غذایی مدیترانه‌ای توصیه می‌شود که میزان مصرف گوشت کاهش یابد، اما ماهی، سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، غلات کامل و روغن زیتون بیشتر مصرف شوند. در مطالعات گذشته مشاهده شده که بین این رژیم غذایی و افزایش طول عمر و کاهش بروز بیماری قلبی ارتباط وجود دارد. در این میان تعداد بسیار کمی از مطالعات به بررسی تاثیر این رژیم بر بروز بیماری دژنراتیو وابسته به سن ماکولا (AMD) پرداخته‌اند…..

بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت: نقش تغذیه و فعالیت بدنی

بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت: نقش تغذیه و فعالیت بدنی

آمارها نشان می‌دهد تعداد افراد مبتلا به دیابت در سال ۲۰۴۰ به حدود ۶۴۲ میلیون نفر خواهد رسید. بر اساس نتایج حاصل از مطالعات مختلف دیابت نوع ۲ احتمال بروز بیماری قلبی – عروقی را افزایش می‌دهد. به طوریکه در یک سوم افراد مبتلا به این بیماری مشکلات قلبی – عروقی مشاهده می‌شود. بیماری قلبی – عروقی شایع‌ترین علت مرگ مبتلایان به دیابت نوع ۲ است….

ویتامین D و نقش آن در بهبود کاهش وزن کودکان و نوجوانان

ویتامین D و نقش آن در بهبود کاهش وزن کودکان و نوجوانان

افزایش شیوع چاقی در دوران کودکی زمینه را برای بروز عوارض پرهزینه، جدی و ناتوان کننده فراهم می‌کند. از این عوارض می‌توان به بیماری قلبی و دیابت اشاره کرد که در بزرگسالی فرد را مبتلا می‌سازند. اگرچه همواره کمبود ویتامین D با مشکلات استخوانی مرتبط دانسته شده است، اما در سال‌های اخیر مشخص شده که کمبود این ویتامین….

فعالیت بدنی ژن‌های موثر در بروز آلزایمر را مهار می‌کند.

فعالیت بدنی ژن‌های موثر در بروز آلزایمر را مهار می‌کند.

بیماری آلزایمر یکی از علل ناتوانی و مرگ در سراسر جهان است. در حال حاضر، درمانی برای این بیماری پیش‌رونده وجود ندارد. در بیماری آلزایمر سلول‌ها و بافت مغز تخریب می‌شود. این امر سبب می‌شود توانایی‌های فرد در زمینه تفکر، حافظه، تعاملات اجتماعی و سایر عملکردها کاهش یابد. به طوریکه پس از مدتی بیمار قادر به انجام کارهای روزمره و مراقبت از خود نخواهد بود. بیماری ….

افسردگی: با مصرف بیشتر میوه و سبزی از بروز آن پیشگیری کنید.

افسردگی: با مصرف بیشتر میوه و سبزی از بروز آن پیشگیری کنید.

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که بین پیروی از رژیم غذایی سرشار از غذاهای گیاهی و به خصوص رژیم غذایی مدیترانه‌ای و کاهش خطر ابتلا به افسردگی ارتباط وجود دارد. اغلب مردم برخی اوقات غم و اندوه را، به خصوص در هنگام مواجهه با حوادث ناراحت کننده، تجربه می‌کنند. با این حال، افسردگی فراتر از این شرایط است. افسردگی یک بیماری است که در آن اختلال در خلق و خو پایدار و گاهی اوقات شدید است….

خواب منظم بیماری قلبی و دیابت را از شما دور می‌کند.

خواب منظم بیماری قلبی و دیابت را از شما دور می‌کند.

بیماری قلبی و دیابت در بسیاری از کشورهای جهان از شیوع بالایی برخوردار هستند. هزینه درمان این دو بیماری‌ زیاد بوده و یکی از علل عمده مرگ و میر به شمار می‌روند. سلامت قلبی و متابولیکی بدن با کمبود خواب مرتبط است. این خطرات عبارتند از: افزایش وزن، مقاومت به انسولین، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا و بیماری قلبی. از سوی دیگر، خوابیدن و بیدار شدن….

فعالیت بدنی از شما در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کند.

فعالیت بدنی از شما در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کند.

نداشتن فعالیت بدنی یکی از عواملی است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. از سایر عوامل خطر بیماری قلبی می‌توان به استعمال سیگار و کاهش کلسترول خوب (HDL) اشاره کرد. نتایج یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان داد نداشتن فعالیت بدنی مسئول ۹ درصد موارد مرگ زودهنگام در سراسر جهان است…

چگونه از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری پیشگیری کنید

چگونه از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری پیشگیری کنید؟

چاقی و اضافه وزن در دوران بارداری می‌تواند عوارض زیادی را برای مادر و کودک به همراه داشته باشد. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که با تغذیه مناسب می‌توان روند افزایش وزن را در زنان باردار مبتلا به اضافه وزن یا چاقی کاهش داد. در این مطالعه ۲۸۱ زن مبتلا به اضافه وزن یا چاقی که در محدوده سنی ۱۸ تا ۴۵ سال بودند به دو گروه کنترل و مداخله تقسیم شدند…

در دوران بارداری چه میزان افزایش وزن توصیه می‌شود؟

میزان افزایش وزن دوران بارداری– وزن مناسب برای مادران باردار

رژیم غذایی سالم و متعادل در دوران بارداری به تامین نیازهای تغذیه‌ای مادر و جنین کمک می‌کند. در این دوران نیاز مادر به دریافت انرژی افزایش می‌یابد. البته این امر بدین معنا نیست که مادر باید به اندازه دو نفر غذا بخورد. در حقیقت زنان باردار باید در این دوران (به خصوص سه ماهه دوم و سوم) به طور میانگین حدود ۳۰۰ کیلوکالری انرژی دریافتی روزانه خود را افزایش دهند….