آب و نقشی که می‌تواند در کاهش وزن داشته باشد

  1. خانه
  2. آب
  3. آب و نقشی که می‌تواند در کاهش وزن داشته باشد
آب و نقشی که می‌تواند در کاهش وزن داشته باشد

اگرچه برخی مطالعات نشان داده‌اند نوشیدن آب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، اما هنوز به درستی مشخص نیست که مصرف چه میزان از این نوشیدنی می‌تواند در درمان چاقی مفید باشد. برخی از عوامل که می‌توانند در ایجاد فواید نوشیدن آب برای کاهش وزن موثر باشند، عبارتند از:
سرکوب اشتها: هنگامی که معده پر می‌شود پیام‌هایی به مغز فرستاده و سبب می‌شود دست از غذا خوردن بکشید. آب با پر کردن فضای معده سبب احساس سیری می‌شود. از سوی دیگر، اغلب افراد قادر به تمایز بین حس گرسنگی و تشنگی نیستند. بنابراین، در بسیاری از اوقات اگر قبل از مصرف غذا از این نوشیدنی فاقد انرژی استفاده کنید می‌توانید از دریافت غیرضروری غذا جلوگیری نمایید. در مطالعه‌ای شرکت کنندگان نیم ساعت قبل از صبحانه، ناهار و شام ۵۰۰ میلی‌لیتر (۲ لیوان) آب نوشیدند. این مداخله سبب کاهش وزن بدن و میزان اشتهای این افراد گردید.
افزایش مصرف انرژی توسط بدن: تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدن آب می‌تواند به افزایش متابولیسم و سوزاندن کالری‌ها کمک کند. در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۴ انجام شد نوشیدن آب منجر به افزایش مصرف انرژی توسط بدن گردید. به طوریکه ظرف ۹۰ دقیقه پس از نوشیدن این مایع میزان سوزاندن کالری‌ها ۲ تا ۳ درصد افزایش پیدا کرد.
ضروری برای تجزیه چربی‌ها‌: بدون آب بدن قادر به متابولیزه کردن یا تجزیه چربی ذخیره شده در بدن و یا چربی مواد غذایی خورده شده نیست. اولین مرحله تجزیه چربی هیدرولیز نامیده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که مولکول‌های آب با چربی (تری‌گلیسرید) واکنش دهند.
حذف مواد زائد از بدن: هنگامی که بدن دهیدراته (کم آب) است نمی‌تواند به درستی مواد زائد را از طریق ادرار یا مدفوع دفع نماید. با تجمع مواد زائد در بدن فرد احساس تورم، نفخ و خستگی خواهد کرد.
کاهش دریافت سایر مایعات حاوی انرژی: نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، آبمیوه، نوشابه‌های ورزشی و چای و قهوه شیرین شده حاوی انرژی هستند. حتی اگر مقداری از نوشیدنی‌های پرکالری که در طی روز مصرف می‌شوند با آب جایگزین شوند، وزن بدن بعد از مدتی کاهش می‌یابد. در مطالعه‌ای جایگزین کردن روزانه حداقل ۲ نوشیدنی حاوی انرژی با نوشیدنی‌های فاقد کالری سبب شد وزن زنان مبتلا به چاقی طی ۶ ماه ۲ تا ۲/۵ درصد کاهش یابد. در یک مطالعه بزرگ نیز در زنان و مردانی که به مدت ۴ سال روزانه یک سروینگ نوشیدنی شیرین شده را با سایر نوشیدنی‌های فاقد کالری و یا کم کالری جایگزین کرده بودند در مقایسه با کسانی که این جایگزینی را انجام نداده بودند، میزان افزایش وزن کمتر بود.
کمک به انجام فعالیت‌های ورزشی: این مایع فاقد کالری به عملکرد عضلات و مفاصل کمک می‌کند. همچنین به قلب، ریه وسایر اندام‌ها کمک می‌کند که در طی ورزش کارآیی خود را حفظ نمایند. بنابراین لازم است قبل، در حین و بعد از ورزش آب نوشیده شود.

شما به چه میزان آب نیاز دارید؟

توصیه استانداردی در این زمینه وجود ندارد. میزان نیاز به این مایع به سن، میزان فعالیت، اندازه بدن، دما و رطوبت محیط، مواجهه با نور خورشید و وضعیت سلامتی وابسته است.
به طور کلی، میزان نیاز روزانه زنان و مردان بزرگسال به آب به ترتیب ۲۷۰۰ و ۳۷۰۰ میلی‌لیتر است که بخشی از آن با مصرف میوه‌ها، سبزیجات، شیر و غذاهای مایع مانند سوپ تامین می‌شود.

فهرست