دیابت نوع ۲ – دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲

  1. خانه
  2. اضافه وزن
  3. دیابت نوع ۲ – دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲
آشنایی با عوامل خطری که احتمال دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهند

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در جهان است. این بیماری به دو صورت دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ تقسیم می‌شود.

تعریف دیابت نوع ۲:

انسولین هورمونی است که از پانکراس (لوزالمعده) ترشح شده و با تحریک جذب قند توسط سلول‌های بدن قند خون را کاهش می‌دهد. در دیابت نوع ۲ بدن قادر نیست از انسولین به طور موثر استفاده نماید. به این وضعیت مقاومت به انسولین گفته می‌شود. این نوع دیابت معمولاً در بزرگسالان رخ می‌دهد. اما احتمال ابتلا به آن در تمام سنین وجود دارد.

آشنایی با دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲:

گلوکز (قند) منبع اصلی انرژی برای سلول‌های بدن است. اما از سوی دیگر افزایش غیرطبیعی قند خون منجر به بروز بیماری دیابت می‌شود. این بیماری در صورتی که درمان نشود با عوارض مختلف، از جمله بیماری‌های قلبی، نارسایی کلیوی و مشکلات چشمی، همراه است. دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲ عبارتند از:
اضافه وزن و چاقی: بالا بودن وزن شایع‌ترین علت ابتلا افزایش قند خون است.
ابتلا به پیش دیابت: زمانی تشخیص داده می‌شود که قند خون فرد کمی بالاتر از حد طبیعی و بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر است.
مقاومت به انسولین: بدین معنی است که بدن به خوبی به انسولین تولید شده پاسخ نمی‌دهد. بنابراین، به منظور کنترل قند خون پانکراس باید میزان فعالیت خود را افزایش دهد.
نژاد: به دلایلی که هنوز به خوبی مشخص نشده است برخی نژادها، از جمله آفریقایی‌ها و آسیایی‌ها، بیش از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
دیابت بارداری: زمانی تشخیص داده می‌شود که قند خون فرد برای اولین بار در زمان بارداری افزایش یابد. اگر قند خون در دوران بارداری به بالاتر از حد طبیعی برسد و یا اگر وزن نوزاد در زمان تولد بیش از ۴ کیلوگرم باشد احتمال ابتلای مادر به دیابت نوع ۲ در سال‌های بعدی زندگی افزایش می‌یابد. ابتلا به اضافه وزن و سن بالا در زمان باردار شدن احتمال افزایش قند خون در دوران بارداری را بیشتر می‌کند.
سبک زندگی بی‌تحرک: بی‌تحرکی بدین معنی است که شما کمتر از ۳ بار در هفته فعالیت بدنی داشته باشید.
سابقه خانوادگی: ابتلای والدین یا خواهر و برادر به دیابت احتمال بروز این بیماری را در فرد افزایش می‌دهد.
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS): این بیماری با اختلال در سیکل قاعدگی، ریزش مو، رشد موهای زائد و ناباروری مشخص می‌شود.
سن بالاتر از ۴۵ سال: با افزایش سن احتمالاً میزان فعالیت بدنی فرد و توده عضلانی کاهش و وزن افزایش می‌یابد. دیابت نوع ۲ در افراد بالاتر از ۴۵ سال از شیوع بیشتری برخوردار است.

چگونه از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری نماییم؟

با توجه به دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲ که در بالا به آن ها اشاره شد توصیه می‌شود به منظور پیشگیری از بروز دیابت نوع ۲:

۱. فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. ورزش به کاهش وزن، کاهش قند خون و افزایش حساسیت بدن به انسولین کمک می‌کند.
۲. به میزان کافی فیبر دریافت کنید. فیبر در میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل وجود دارد. فیبر در کنترل وزن و کاهش قند خون نقش دارد.
۳. اگر به چاقی مبتلا هستید وزن خود را کاهش دهید. کاهش مصرف غذاهای پرچرب، شیرین و یا فرآوری شده به کنترل وزن کمک می‌کند.
۴. از استعمال سیگار خودداری کنید.
۵. به کودکان و بزرگسالانی که حداقل یکی از عوامل خطر ذکر شده در این مقاله را دارا هستند توصیه می‌شود که قند خون خود را ارزیابی نمایند. در افراد فاقد عوامل خطر مذکور اندازه‌گیری میزان قند خون باید از سن ۴۵ سالگی آغاز شود. اگر قند خون طبیعی باشد اندازه‌گیری آن باید هر ۳ سال یکبار تکرار شود.

فهرست