از تاثیر کیفیت رژیم غذایی پدر بر سلامتی فرزندان غافل نشوید.

  1. خانه
  2. اسپرم
  3. از تاثیر کیفیت رژیم غذایی پدر بر سلامتی فرزندان غافل نشوید.
از تاثیر کیفیت رژیم غذایی پدر بر سلامتی فرزندان غافل نشوید.

با توجه به اطلاعات موجود به خوبی می‌دانیم که تغذیه مادر در دوران بارداری بر روی تکامل و سلامت کودک موثر است. به همین علت در مورد اهمیت سبک زندگی سالم و انتخاب‌های غذایی مناسب اطلاعات زیادی برای زنانی که می‌خواهند باردار شوند، وجود دارد.
بر اساس نتایج مطالعاتی که در گذشته انجام شده‌اند در مردانی که اضافه وزن دارند، سیگار می‌کشند و یا به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند در مقایسه با مردان سالم کیفیت اسپرم پایین‌تر است. با این حال، اطلاعات کمی در مورد نقش سبک زندگی پدر بر روی سلامت فرزندان وجود دارد.
اسپرم حدود نیمی از ژن‌های یک کودک را تشکیل می‌دهد. نتایج مطالعه جدیدی که اخیراً منتشر شده نشان می‌دهد که فقدان پروتئین در رژیم غذایی پدر از طریق اثر بر کیفیت اسپرم بر روی سلامت طولانی مدت فرزندان موثر است. در این مطالعه کیفیت پایین رژیم غذایی پدر با بروز اضافه وزن و چاقی، علائم دیابت نوع ۲ و کاهش بیان ژن‌های درگیر در تنظیم متابولیسم چربی مرتبط بود.
نکته عملی: رژیم غذایی پدر در طولانی مدت بر روی رشد و سلامت متابولیکی کودک موثر است. عدم دریافت کافی پروتئین توسط پدر با تغییر کیفیت اسپرم سلامتی فرزندان را در معرض خطر قرار می‌دهد.
منبع:

Adam J. Watkins et al. Proceedings of the National Academy of Sciences 2018.

فهرست