امگا ۳ از زایمان زودرس جلوگیری می‌کند.

  1. خانه
  2. امگا 3
  3. امگا ۳ از زایمان زودرس جلوگیری می‌کند.
امگا 3 از زایمان زودرس جلوگیری می‌کند.

زایمان زودرس هزینه‌های بهداشتی، اقتصادی و عاطفی بسیاری را به فرد و جامعه تحمیل می‌کند. زایمان زودرس علت عمده مرگ نوزادان بوده و در نوزادانی که زنده می‌مانند با بروز مشکلات قلبی و متابولیکی در دوران سالمندی مرتبط است.
اسیدهای چرب امگا ۳ که شامل ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) هستند در ماهی‌های آب‌های سرد (مانند سالمون) یافت می‌شوند. همواره این فرضیه وجود داشته که دریافت زیاد اسیدهای چرب امگا ۳ خطر زایمان زودرس را کاهش می‌دهد. برخی از مطالعات از این فرضیه حمایت می‌کنند. با این حال، نتایج مطالعات مختلف در این زمینه متناقض است.
محققان نمونه خون ۳۷۶ زن که زودتر از موعد (قبل از هفته ۳۴ بارداری) زایمان کرده بودند و ۳۴۸ زن که در زمان مقرر زایمان کرده بودند را بررسی کردند. نمونه خون در طول سه ماهه اول و دوم بارداری جمع‌آوری شده بود. آنالیز نمونه‌های خون نشان داد در زنانی که کمترین میزان EPA+DHA را در خون داشتند خطر وقوع زایمان زودرس ۱۰ برابر بیشتر است.
نکته عملی: به زنان باردار توصیه می‌شود که به منظور پیشگیری از وقوع زایمان زودرس در دوران بارداری ماهی (فاقد جیوه) مصرف کرده و یا تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه مکمل امگا ۳ (فاقد جیوه) دریافت نمایند.
منبع:

S.F. Olsen et al. EBioMedicine 2018.

فهرست