برای اینکه در سالمندی سالم بمانید، رژیم غذایی را جدی بگیرید.

  1. خانه
  2. بیماری
  3. برای اینکه در سالمندی سالم بمانید، رژیم غذایی را جدی بگیرید.
برای اینکه در سالمندی سالم بمانید، رژیم غذایی را جدی بگیرید.

تلومرها ساختارهای پروتئینی در DNA بوده، در انتهای کروموزوم‌ها قرار داشته و از DNA محافظت می‌کنند. سن مهم‌ترین عامل در تعیین طول تلومرها است. به طوریکه در هر چرخه سلولی و با افزایش سن طول تلومر کاهش می‌یابد. همچنین مطالعات مختلف نشان داده‌اند که عوامل رفتاری، محیطی و روانی می‌توانند در کوتاه شدن طول تلومرها نقش داشته باشند. تلومرهایی که طول‌شان کاهش یافته با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و برخی سرطان‌ها مرتبط هستند.
اخیراً گروهی از محققان به بررسی تاثیر رژیم غذایی بر این مسئله پرداختند. نتایج این مطالعه که بر روی حدود ۵ هزار شرکت کننده سالم انجام شد نشان داد که در زنان رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل که در آن مصرف قند، سدیم و گوشت‌های فرآوری شده محدود شده باشد در سطح سلولی به برخورداری از سالمندی سالم کمک می‌کند. به عبارت دیگر، پیروی از یک رژیم غذایی سالم که دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است در حفظ سلامتی سلول‌ها، حفظ طول تلومرها و اجتناب از بروز بیماری‌های مزمن موثر است. یافته‌های فوق در میان مردان نیز مشاهده شد، اما به اندازه زنان قابل توجه نبود.
نکته عملی: اگر می‎خواهید سلول‌های خود را سالم نگاه دارید و سالمندی لذت‌بخشی را تجربه کنید، مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل را افزایش دهید. همچنین از مصرف بیش از حد گوشت‌های فرآوری شده و غذاهای شیرین شده و یا شور اجتناب نمایید.
منبع:

Cindy W Leung et al. American Journal of Epidemiology 2018.

فهرست