حتی فعالیت بدنی اندک می‌تواند از شدت سکته مغزی بکاهد.

  1. خانه
  2. پیاده روی
  3. حتی فعالیت بدنی اندک می‌تواند از شدت سکته مغزی بکاهد.
حتی فعالیت بدنی اندک می‌تواند از شدت سکته مغزی بکاهد.

سکته مغزی یکی از علل عمده ناتوانی و مرگ در افراد بزرگسال است. برخی از علائم این بیماری عبارتند از: بروز ناگهانی بی‌حسی در یک طرف بدن، تغییر ناگهانی در بینایی، بروز ناگهانی و بدون علت سردرد شدید و سرگیجه.

۲ نوع سکته مغزی وجود دارد:

۱- ایسکمیک، زمانی رخ می‌دهد که ایجاد لخته خون یا تنگ شدن عروق سبب توقف خون‌رسانی به بخشی از مغز می‌شود.

۲- هموراژیک، زمانی رخ می‌دهد که عروق خونی پاره شده و خونریزی در مغز رخ می‌دهد. هر ۲ نوع این بیماری اکسیژن و مواد مغذی را از دسترس سلول‌های مغزی خارج ساخته و سبب مرگ این سلول‌ها می‌شوند. میزان ناتوانی فرد بعد از بروز سکته به محل و تعداد سلول‌های از بین رفته بستگی دارد. به عنوان مثال، سکته می‌تواند سبب اختلال در راه رفتن، صحبت کردن و تفکر شود.
اخیراً در مطالعه‌ای ۹۲۵ نفر با میانگین سنی ۷۳ سال که سکته مغزی را تجربه کرده بودند، شرکت کردند. حداقل ۴ ساعت پیاده‌روی در هفته به عنوان فعالیت سبک تعریف شد. درحالیکه ورزش‌های شدیدتر مانند شنا، دویدن و پیاده‌روی سریع به مدت ۲ تا ۳ ساعت در هفته به عنوان فعالیت متوسط تعریف شدند. بر این اساس ۵۲ درصد شرکت کنندگان قبل از بروز سکته مغزی بی‌تحرک و غیرفعال بودند.
نتایج نشان داد در کسانی که قبل از بروز سکته فعالیت بدنی سبک تا متوسط انجام می‌دادند در مقایسه با افراد بی‌تحرک شانس ابتلا به سکته خفیف ۲ برابر کمتر بود. در میان کسانی که فعالیت متوسط و سبک داشته و یا بی‌تحرک بودند به ترتیب ۷۳، ۸۵ و ۸۹ درصد سکته مغزی خفیف را تجربه کرده بودند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که بی‌تحرکی خطر بروز سکته مغزی شدید را افزایش می‌دهد.
نکته عملی: حتی مقادیر کم فعالیت بدنی در طی هفته می‌تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز سکته مغزی شدید داشته باشد.
منبع:

Malin Reinholdsson et al. Neurology 2018.

فهرست