خواب منظم بیماری قلبی و دیابت را از شما دور می‌کند.

  1. خانه
  2. بیماری قلبی
  3. خواب منظم بیماری قلبی و دیابت را از شما دور می‌کند.
خواب منظم بیماری قلبی و دیابت را از شما دور می‌کند.

بیماری قلبی و دیابت در بسیاری از کشورهای جهان از شیوع بالایی برخوردار هستند. هزینه درمان این دو بیماری‌ زیاد بوده و یکی از علل عمده مرگ و میر به شمار می‌روند. سلامت قلبی و متابولیکی بدن با کمبود خواب مرتبط است. زیرا نداشتن استراحت کافی در طی شب می‌تواند سبب افزایش وزن، مقاومت به انسولین، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا و بیماری قلبی شود. از سوی دیگر، خوابیدن و بیدار شدن در ساعات منظمی از روز برای سلامتی ضروری است. به طوریکه نتایج یک مطالعه که در گذشته انجام شده نشان می‌دهد اگر زمان خواب و بیدار شدن در روزهای هفته و روزهای آخر هفته متفاوت باشد خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می‌یابد. نتایج یک مطالعه جدید نیز شواهد بیشتری در مورد تاثیر منظم بودن زمان خواب و بیداری بر سلامت قلب و عملکرد مناسب متابولیسم (سوخت و ساز) فراهم کرده است.
در این مطالعه حدود ۲ هزار فرد ۵۴ تا ۹۳ ساله شرکت کردند. سپس در این افراد خطر ابتلا به بیماری قلبی، چاقی، پرفشاری خون و همچنین شاخص‌های دیابت نوع ۲ که شامل افزایش قند خون و هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C) بود، طی ۱۰ سال بررسی شد.
نتایج نشان داد در شرکت کنندگانی که هر روز در ساعات نامنظمی به رختخواب می‌رفتند نمایه توده بدنی (BMI)، قند خون، فشارخون و میزان HbA1C بالاتر بود. بعد از یک دهه احتمال ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی در این افراد در مقایسه با کسانی که در ساعات منظمی به رختخواب می‌رفتند، بیشتر بود. همچنین احتمال آن که به افسردگی و استرس مبتلا شوند، بیشتر بود.
به گفته محققان باید با انجام مطالعات بیشتر مکانیسم این ارتباط مشخص شود.
نکته عملی: اگر هر روز در ساعات نامنظمی می‌خوابید و یا از خواب بیدار می‌شوید، در معرض ابتلا به چاقی، بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ قرار دارید.
منبع:

Jessica R. Lunsford-Avery et al. Scientific Reports 2018.

فهرست