خواب کم یا زیاد، هر دو، برای سلامتی مضر هستند.

  1. خانه
  2. بیماری
  3. خواب کم یا زیاد، هر دو، برای سلامتی مضر هستند.
خواب کم یا زیاد، هر دو، برای سلامتی مضر هستند.

اطلاعات به دست آمده از پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که میلیون‌ها نفر کمتر یا بیشتر از مقادیر توصیه شده در طی شب می‌خوابند. در گذشته ارتباط میزان ساعات خواب با مرگ و بیماری قبلی – عروقی بررسی شده است. اما کیفیت و همچنین اثر هر ساعت افزایش یا کاهش زمان خواب مشخص نشده است. دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند که هر شب افراد ۲۶ تا ۶۴ ساله ۷ تا ۹ ساعت و افراد مسن‌تر ۷ تا ۸ ساعت بخوابند.
در مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده محققان دریافتند که بین طول مدت خواب با وقوع بیماری قلبی – عروقی و مرگ ارتباط وجود دارد. بیماری قلبی – عروقی به مجموعه‌ای از اختلالات که قلب و عروق خونی را در بر‌می‌گیرد، اطلاق می‌شود. قلب فشار لازم جهت پمپ کردن خون را فراهم آورده و عروق نیز خون را به سایر نقاط بدن منتقل می‌کنند.
در این مطالعه ارتباط بین خواب با خطر مرگ و مشکلات قلبی – عروقی (مانند حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری عروق کرونر قلب) بررسی شده است. مکانیسم این ارتباط نامشخص است. اما به اعتقاد محققان عوامل متعددی در این زمینه نقش دارند. برخی شواهد می‌گویند که خواب ناکافی میزان هورمون‌های اشتها که لپتین و گرلین نامیده می‌شوند را افزایش داده و می‌تواند سبب چاقی و اختلال در کنترل قند خون شود. همچنین سبب التهاب شده و زمینه را برای ابتلا به بیماری قلبی – عروقی و سرطان فراهم نماید.
خواب بیش از حد نیز می‌تواند به علت وجود بیماری‌های زمینه‌ای که سبب افزایش خستگی می‌شوند (مانند کم خونی و بیماری‌های التهابی) به قلب و عروق آسیب وارد سازد. فعالیت بدنی کم، افسردگی، بیکاری و وضعیت اقتصادی – اجتماعی پایین نیز می‌توانند سبب افزایش زمان خواب شوند.
نکته عملی: اگر میزان خواب افراد بزرگسال در طی شب کمتر و یا بیشتر از ۷ تا ۸ ساعت باشد، سلامتی آن‌ها در معرض تهدید قرار گرفته و احتمال بروز بیماری قلبی – عروقی افزایش می‌یابد.
منبع:

Chun Shing Kwok et al. Journal of the American Heart Association 2018.

فهرست