رژیم غذایی مدیترانه‌ای و نقش آن در حفظ بینایی افراد سالمند

  1. خانه
  2. بینایی
  3. رژیم غذایی مدیترانه‌ای و نقش آن در حفظ بینایی افراد سالمند
رژیم غذایی مدیترانه‌ای و نقش آن در حفظ بینایی افراد سالمند

در رژیم غذایی مدیترانه‌ای توصیه می‌شود که میزان مصرف گوشت کاهش یابد، اما ماهی، سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، غلات کامل و روغن زیتون بیشتر مصرف شوند. در مطالعات گذشته مشاهده شده که بین این رژیم غذایی و افزایش طول عمر و کاهش بروز بیماری قلبی ارتباط وجود دارد. در این میان تعداد بسیار کمی از مطالعات به بررسی تاثیر این رژیم بر بروز بیماری دژنراتیو وابسته به سن ماکولا (AMD) پرداخته‌اند.
AMD یک بیماری چشمی بوده که می‌تواند منجر به کاهش دید مرکزی شود. درنتیجه توانایی فرد برای دیدن صورت‌ اشخاص، رانندگی کردن، مطالعه کردن و نوشتن کاهش می‌یابد. این بیماری علت عمده نابینایی در افراد بالای ۵۰ سال است. ۲ نوع AMD وجود دارد: خشک و تر. نوع تر حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد ابتلا به AMD را شامل می‌شود. در این نوع از بیماری رسوبات سفید یا زرد رنگ کوچک بر روی شبکیه ایجاد می‌شود. در نوع تر رگ‌های خونی زیر شبکیه رشد می‌کنند. در حالیکه درمان موثر برای نوع تر AMD وجود دارد، در حال حاضر هیچ درمانی برای نوع خشک آن موجود نیست.
در مطالعه‌ای که اخیراً نتایج آن منتشر شده است محققان اطلاعات غذایی حدود ۵۰۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای خطر ابتلا به AMD را ۴۱ درصد کاهش می‌دهد.
نکته عملی: پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، غلات کامل، حبوبات و روغن زیتون است از بروز مشکلات چشمی، از جمله بیماری دژنراتیو وابسته به سن ماکولا (AMD)، پیشگیری می‌کند.
منبع:

Bénédicte M.J. Merle et al. Ophthalmology 2018.

فهرست