رژیم غذایی مناسب برای قلب و عروق چه ویژگی‌هایی دارد؟

  1. خانه
  2. بیماری قلبی
  3. رژیم غذایی مناسب برای قلب و عروق چه ویژگی‌هایی دارد؟
رژیم غذایی مناسب برای قلب و عروق چه ویژگی‌هایی دارد

امروزه بیماری‌های قلبی – عروقی (CVD) یکی از علل عمده مرگ در سراسر جهان به شمار می‌روند. برخورداری از رژیم غذایی مناسب یکی از عوامل موثر در کاهش خطر ابتلا به CVD است. با این حال، توصیه‌هایی که امروزه به منظور پیشگیری از بروز بیماری قلبی – عروقی می‌شود بر اساس یافته‌هایی است که ۲ تا ۳ دهه قبل در کشورهای پردرآمد به دست آمده است. بنابراین در پیدایش این توصیه‌ها سایر نقاط جهان در نظر گرفته نشده‌اند. به همین دلیل گروهی از محققان درصدد برآمدند با بررسی مطالعات بزرگ جهان یک دستورالعمل بین‌المللی تهیه نمایند. نتایج مطالعه حاضر که بر روی مردم بیش از ۵۰ کشور انجام شد نسبت به مطالعاتی که فقط مردم یک کشور را در نظر گرفته‌اند، ارجحیت دارد.
رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت قلب و عروق حاوی مقادیر زیادی میوه، سبزی، مغزها، حبوبات، ماهی، گوشت و لبنیات است. میزان مصرف مواد غذایی مختلف، از جمله لبنیات و گوشت، در نقاط مختلف جهان متفاوت است. بنابراین توصیه‌ها باید این نکته را در نظر بگیرند که در کشورهای مختلف میزان مصرف کدام غذاها کم و کدامیک زیاد است.
مشکل عمده مردم در کشورهای پردرآمد دریافت بیش از حد برخی غذاها و همچنین دریافت کم گروه دیگری از مواد غذایی است. درحالیکه در کشورهای با درآمد کم یا متوسط مشکل عدم دریافت کافی برخی غذاها و مواد مغذی مهم است. بنابراین، ابتدا باید میزان مناسب دریافت غذاها مشخص شود و سپس بر اساس وضعیت تغذیه مردم در آن کشور دستورالعمل‌های تغذیه‌ای تدوین شوند. به عنوان مثال، اگر در کشوری میزان دریافت لبنیات بیش از حد کم است، دستورالعمل‌ها بر بهبود دریافت این گروه غذایی متمرکز شوند.
نکته عملی: دریافت متعادل میوه‌ها، سبزیجات، مغزها، حبوبات، ماهی و لبنیات به حفظ سلامت قلب و عروق کمک کرده و خطر مرگ زود هنگام که از بیماری قلبی – عروقی ناشی می‌شود را کاهش می‌دهد.
منبع:

Presented at the European Society of Cardiology Congress being held in Munich, Germany,

فهرست