سکته مغزی را به کمک این رژیم غذایی از خود دور کنید.

  1. خانه
  2. بیماری قلبی
  3. سکته مغزی را به کمک این رژیم غذایی از خود دور کنید.
سکته مغزی را به کمک این رژیم غذایی از خود دور کنید.

با توجه به دستوالعمل انجمن قلب آمریکا (AHA) الگوی غذایی سالم که شامل انواع میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب، ماهی، ماکیان، حبوبات، روغن‌های گیاهی مایع و مغزها باشد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. همچنین AHA توصیه می‌کند که مصرف چربی اشباع، چربی ترانس، نمک، گوشت قرمز، شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های حاوی قند محدود شود. در تائید توصیه مذکور نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند در زنان بالای ۴۰ سال (صرف نظر از وضعیت یائسگی آن‌ها) خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد.
در این مطالعه که ۱۷ سال به طول انجامید ۲۳۲۳۲ بزرگسال ۴۰ تا ۷۷ ساله شرکت کردند. نتایج نشان داد پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای خطر بروز سکته مغزی را در تمام شرکت کنندگان ۱۷ درصد کاهش می‌دهد. به تفکیک جنسیت، کاهش خطر ابتلا به این بیماری در زنان و مردان به ترتیب ۲۲ و ۶ درصد بود. علت تفاوت مشاهده شده بین زنان و مردان نامشخص است.
نکته عملی: رژیم غذایی مدیترانه‌ای خطر ابتلا به سکته مغزی را در زنان کاهش می‌دهد. از ویژگی‌های این رژیم غذایی می‌توان به مصرف زیاد ماهی، میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل و مصرف کم گوشت قرمز اشاره نمود.
منبع:

Katherine E. Paterson et al. Stroke: Journal of the American Heart Association 2018.

فهرست