سیگار و افزایش خطر بیماری‌ قلبی در مبتلایان به دیابت

  1. خانه
  2. انسولین
  3. سیگار و افزایش خطر بیماری‌ قلبی در مبتلایان به دیابت
سیگار و افزایش خطر بیماری‌ قلبی در مبتلایان به دیابت

در بیماری دیابت نوع ۲ بدن قادر نیست به طور موثر از هورمون انسولین استفاده کند. این وضعیت که مقاومت به انسولین نامیده می‌شود سرانجام منجر به افزایش غیرطبیعی قند خون می‌گردد. افزایش قند خون با عوارضی همراه است. برخی از این عوارض عبارتند از: بیماری‌ قلبی – عروقی (CVD)، نارسایی کلیوی، مشکلات بینایی و قطع عضو.
بیماری دیابت به خودی خود خطر ابتلا به CVD را افزایش می‌دهد. اما بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است درمان مناسب دیابت نوع ۲ و اجتناب از استعمال سیگار می‌تواند به طور قابل توجهی خطر بروز بیماری قلبی – عروقی را در مبتلایان به دیابت کاهش دهد. در این مطالعه اطلاعات حدود ۳۰۰ هزار بیمار بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۴ بررسی شد. سپس این بیماران با افراد سالم مقایسه شدند.
نتایج نشان داد که در گروهی از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ در مقایسه با افراد سالم خطر بروز مرگ زودهنگام، حمله قلبی و سکته مغزی ۱۰ درصد بیشتر است. در این دسته از افراد خطر نارسایی قلبی نیز ۴۵ درصد بیشتر بود. اما در گروه دیگری از این بیماران خطر بروز حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی ۱۰ برابر و خطر مرگ زودهنگام ۵ برابر بیشتر بود. به گفته محققان گروه اول کنترل بهتری بر روی قند خون خود داشته و سیگار نمی‌کشیدند. به نظر می‌رسد که سیگار کشیدن مهم‌ترین عامل در بروز مرگ زودهنگام است. درحالیکه افزایش قند خون با حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط می‌باشد.
نکته عملی: بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ اگر برنامه درمانی خود را به طور کامل دنبال کرده و از استعمال سیگار اجتناب کنند می‌توانند خطر ابتلای خود به بیماری‌ قلبی – عروقی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
منبع:

Aidin Rawshani et al. New England Journal of Medicine, 2018; Volume 379.

فهرست