فعالیت بدنی از شما در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کند.

  1. خانه
  2. بیماری قلبی
  3. فعالیت بدنی از شما در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کند.
فعالیت بدنی از شما در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کند.

نداشتن فعالیت بدنی یکی از عواملی است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. از سایر عوامل خطر بیماری قلبی می‌توان به استعمال سیگار و کاهش کلسترول خوب (HDL) اشاره کرد.
نتایج یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان داد نداشتن فعالیت بدنی مسئول ۹ درصد موارد مرگ زودهنگام در سراسر جهان است. همچنین بی‌تحرکی دلیل بروز ۶ درصد موارد ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، ۷ درصد موارد ابتلا به دیابت نوع ۲ و ۱۰ درصد موارد ابتلا به سرطان سینه و روده بزرگ است. اخیراً نیز مطالعه‌ای در این مورد انجام و در مجله Journal of the American College of Cardiology منتشر شده است. نتایج این مطالعه نشان داد در افرادی که بیشترین میزان فعالیت بدنی را داشتند خطر ابتلا به بیماری قلبی حدود ۴۰ درصد کمتر بود.
دستوالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند به منظور حفظ سلامت عمومی بدن هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی با شدت بالا انجام شود. شواهد نشان می‌دهد که ورزش هوازی در افراد مبتلا به پرفشاری خون به کاهش فشارخون کمک می‌کند. همچنین این نوع ورزش در کنار رژیم غذایی مناسب کلسترول بد (LDL) را کاهش داده و از بروز سکته مغزی پیشگیری می‌کند.
نکته عملی: داشتن فعالیت بدنی منظم خطر ابتلا به بیماری‌ قلبی را کاهش می‌دهد.
منبع:

Gerald F. Fletcher et al. Journal of the American College of Cardiology 2018; Volume 72: Pages 1622- 1639.

فهرست