فعالیت بدنی و ارتباط آن با بهبود سلامت قلب در سالمندان

  1. خانه
  2. رژیم غذایی
  3. فعالیت بدنی و ارتباط آن با بهبود سلامت قلب در سالمندان
فعالیت بدنی و ارتباط آن با بهبود سلامت قلب در سالمندان

امروزه در سراسر جهان بیماری قلبی بسیار شایع است. به طوریکه یکی از علل مهم مرگ و میر به شمار می‌رود. از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری‌های قلبی – عروقی می‌توان به رژیم غذایی ناسالم، نداشتن فعالیت بدنی کافی و مصرف دخانیات اشاره کرد.
فعالیت بدنی عامل شناخته شده‌ای است که می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی – عروقی و مرگ زود هنگام ناشی از آن را کاهش دهد. سنین ۶۰ تا ۶۴ سالگی دوره بین شاغل بودن و بازنشستگی افراد است. در دوران بازنشستگی معمولاً سبک زندگی افراد تغییر می‌کند. از سوی دیگر، خطر بروز بیماری‌های قلبی – عروقی در افراد مسن بیشتر است. بنابراین، بررسی اثر فعالیت بدنی بر سلامت این گروه سنی حائز اهمیت می‌باشد.
در مطالعه‌ای محققان بیش از ۱۶۰۰ نفر را که بین ۶۰ تا ۶۴ سال سن داشتند، بررسی کردند. نتایج نشان داد در افرادی که در دهه ۶۰ زندگی خود بسر می‌برند اگر مدت زمانی که بی‌تحرک هستند کاهش و میزان فعالیت بدنی افزایش یابد، عملکرد عروق و قلب بهبود می‌یابد.
نکته عملی: فعالیت بدنی با بهبود عملکرد عروق خونی در افراد بالای ۶۰ سال خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را کاهش می‌دهد. به منظور بهبود سلامت قلب و عروق توصیه می‌شود در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی با شدت بالا انجام شود. همچنین حداقل ۲ بار در هفته ورزش‌های تقویت کننده عضلات (مانند بلند کردن وزنه) انجام شود.
منبع:

Ahmed Elhakeem et al. JAHA 2018.

فهرست