مواجهه با دود سیگار دیگران به ریه‌های شما آسیب می‌زند.

  1. خانه
  2. COPD
  3. مواجهه با دود سیگار دیگران به ریه‌های شما آسیب می‌زند.
مواجهه با دود سیگار دیگران به ریه‌های شما آسیب می‌زند.

اخیراً محققان در مطالعه‌ای دریافتند اگر در دوران کودکی فرد در مواجهه طولانی مدت با دود دست دوم (دود سیگار دیگران) قرار گیرد در بزرگسالی خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) در وی افزایش می‌یابد. در این بیماری که یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ریوی است مسیرهای هوایی در ریه مسدود می‌شوند. علائم COPD عبارتند از: تنگی نفس، سرفه و خس‌خس.
دود دست دوم هم در کودکان و هم در بزرگسالان عوارض نامطلوبی بر روی ریه و سیستم عروقی دارد. اما مشخص نیست که آیا مواجهه با دود دست دوم در دوران کودکی با مرگ و میر در دوران بزرگسالان مرتبط است یا خیر. به همین دلیل گروهی از محققان ارتباط مواجهه کودکان و بزرگسالان با دود دست دوم را با خطر مرگ ناشی از تمام علل و همچنین مرگ ناشی از بیماری قلبی، سکته مغزی و بیماری مزمن انسدادی ریه بررسی نمودند. در این مطالعه حدود ۷۰ هزار مرد و زن که هرگز سیگار نکشیده بودند، شرکت کردند. سن افراد مورد مطالعه ۵۰ تا ۷۴ سال بود. این افراد به سوالاتی در مورد مواجهه با دود دست دوم در دوران کودکی و بزرگسالی پاسخ داده و سپس به مدت ۲۲ سال مورد پیگیری قرار گرفتند.
نتایج نشان داد در کسانی که در دوران کودکی با افراد سیگاری زندگی می‌کردند احتمال مرگ ناشی از COPD به میزان ۳۱ درصد بیشتر بود. همچنین مواجهه با دود دست دوم در دوران بزرگسالی (حداقل به مدت ۱۰ ساعت در هفته) خطر مرگ ناشی از تمام علل را ۹ درصد و مرگ ناشی از بیماری قلبی، سکته مغزی و COPD را به ترتیب ۲۷، ۲۳ و ۴۲ درصد افزایش می‌داد.
نکته عملی: در دوران کودکی و بزرگسالی مواجهه با دود سیگاری که دیگران می‌کشند خطر بیماری مزمن انسدادی ریه و مرگ ناشی از آن را افزایش می‌دهد.
منبع:

W. Ryan Diver et al. American Journal of Preventive Medicine, 2018; Volume 55: Pages 345- 352.

فهرست