ورزش و نقش آن در بهبود علائم بیماری مزمن کلیه

  1. خانه
  2. پیاده روی
  3. ورزش و نقش آن در بهبود علائم بیماری مزمن کلیه
ورزش و نقش آن در بهبود علائم بیماری مزمن کلیه

افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) علائم ناخوشایندی مانند خستگی و درد را تجربه می‌کنند. تاکنون ما اطلاعات اندکی در مورد اثرات مثبت ورزش بر روی علائم این گروه از بیماران و کیفیت زندگی‌شان داشته‌ایم. اما اخیراً محققان با انجام مطالعه‌ای نشان دادند فقط ۱۲ هفته ورزش هوازی و ورزش قدرتی برخی علائم بیماری، به ویژه میزان خستگی، را در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه کاهش می‌دهد.
در این مطالعه ۳۶ بیمار مبتلا به CKD که دیالیز نمی‌شدند به طور تصادفی به ۲ گروه تقسیم شدند. گروه اول فعالیت هوازی شامل پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و گروه دوم علاوه بر فعالیت هوازی، ورزش قدرتی شامل پرس پا انجام داد‌ند. این فعالیت‌ها ۳ بار در هفته انجام می‌شدند. به تدریج و با افزایش قدرت بیماران میزان سختی ورزش‌ها نیز افزایش می‌یافت.
نتایج نشان داد که علائم بیماری، به ویژه خستگی، در هر دو گروه کاهش پیدا کرد. ورزش هوازی با کاهش ۴۰ درصدی تنگی نفس و کاهش ۳۵ درصدی خارش همراه بود. در گروه دوم که فعالیت هوازی و قدرتی انجام داده بودند افزایش قدرت عضلات، کاهش احساس ضعف و کاهش دفعات اسپاسم عضلانی مشاهده شد.
نکته عملی: به افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه توصیه می‌شود که پس از مشورت با پزشک ورزش هوازی و قدرتی را وارد برنامه روزانه خود کنند تا علائم آزاردهنده بیماری در آن‌ها کاهش یابد.
منبع:

Thomas J Wilkinson et al. Clinical Kidney Journal 2018.

فهرست