ویتامین D و فواید آن برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

  1. خانه
  2. PCOS
  3. ویتامین D و فواید آن برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
ویتامین D و فواید آن برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

ویتامین D ممکن است نقش مهمی در کمک به برخی از زنان که به دنبال درمان برای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) مرتبط با ناباروری هستند، بازی کند. PCOS یک اختلال هورمونی است که بر ۵ تا ۱۰ درصد زنان در سن باروری تأثیر می‌گذارد. عدم درمان آن، می‌تواند به عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع ۲، کلسترول بالا و ناباروری ناشی از عدم تخمک‌گذاری منجر شود. نتایج مطالعات جدید که توسط محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد، نشان داد زنانی که اقدام به درمان ناباروری کردند و کمبود ویتامین D داشتند، ۴۰ درصد کمتر باردار شدند.
محققان خاطر نشان کردند کمبود ویتامین D تنها زنان مبتلا به PCOS را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. این یافته‌ها ارتباط مهمی بین سطح پایین ویتامین D و برخی علل زمینه‌ای و اساسی ناباروری را شناسایی کردند.
به طور معمول ویتامین D به دلیل تاثیری که بر جذب کلسیم و سلامت استخوان دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. اما از آنجایی که در سال‌های اخیر به سایر فواید آن پی برده‌اند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
نکته عملی: توصیه می‌شود زنانی که در سنین باروری قرار دارند و همچنین مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند، قبل از اقدام به بارداری از نظر کمبود ویتامین D بررسی شده و در صورت نیاز مکمل دریافت نمایند. زیرا درمان این کمبود می‌تواند به شدت احتمال ناباروری را کاهش دهد.
منبع:

Presented at the annual American Society for Reproductive Medicine Scientific Congress & Expo in San Antonio, Texas. 2017.

فهرست