ویتامین D و ناباروری

  1. خانه
  2. IVF
  3. ویتامین D و ناباروری

ناباروری یک موضوع شایع و استرس‌زا است که در حدود ۱۰ درصد زوجین دیده می‌شود. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بین میزان ویتامین D زنان و موفقیت در تکنولوژی تولید مثل کمکی (ART) ارتباط وجود دارد.
در طول سال‌ها، ART (شامل لقاح خارج رحمی یا IVF و داروهای ناباروری) بسیار متداول شده و میزان موفقیت آن‌ها نیز افزایش یافته است. طیف گسترده‌ای از عوامل اثرگذار بر موفقیت ART بررسی شده‌اند. به تازگی برخی محققان به بررسی نقش ویتامین D پرداخته‌اند.
بیشتر ذخایر ویتامین D بدن بعد از مواجهه با نور خورشید در پوست تولید می‌شود. بنابراین افرادی که در مناطق سردتر یا محیط‌های تاریک‌تر زندگی می‌کنند بیشتر مستعد کمبود ویتامین D هستند. برخی مطالعات نشان داده که گیرنده‌ها و آنزیم‌های ویتامین D در اندومتریوم یا مخاط رحم وجود دارند. در مدل‌های حیوانی نیز کمبود این ویتامین سبب کاهش باروری و کاهش عملکرد اندام‌های تولید مثلی شده است. کمبود ویتامین D در انسان با پره‌اکلامپسی، پرفشاری خون ناشی از بارداری، دیابت بارداری و کاهش وزن زمان تولد مرتبط است.
نتایج مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد تنها ۲۶ درصد زنان شرکت‌کننده دارای سطوح کافی ویتامین D بودند. در زنان با سطوح کافی ویتامین D نسبت به زنان مبتلا به کمبود این ویتامین شانس موفقیت ART و تولد نوزاد زنده یک سوم بیشتر بود. در این مطالعه بین سطوح ویتامین D و سقط جنین رابطه‌ای مشاهده نشد.
محققان هشدار می‌دهند که افراد نباید خودسرانه نسبت به دریافت مکمل ویتامین D اقدام کنند. زیرا دریافت بیش از حد این ویتامین منجر به تجمع زیاد کلسیم در بدن و درنتیجه تضعیف استخوان‌ها و آسیب قلب و کلیه می‌شود.
نکته عملی: ویتامین D در باروری نقش دارد. سطوح این ویتامین باید در زنانی که تمایل به بارداری دارند اندازه‌گیری شده و در صورت لزوم تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه برای آن‌ها مکمل تجویز گردد.
منبع:

Justin Chu et al. Human Reproduction 2017

فهرست