رژیم غذایی سالم – تغذیه سالم رمز سلامتی است.

  1. خانه
  2. الگوی غذایی
  3. رژیم غذایی سالم – تغذیه سالم رمز سلامتی است.
ویژگی‌های یک رژیم غذایی سالم چیست؟

تغذیه سالم رمز سلامتی است. به همین علت امروزه راهکارهای متفاوتی برای برخورداری از رژیم غذایی سالم توصیه می‌شود. در برخی رژیم‌های غذایی مشهور مصرف قند و در برخی دیگر چربی محدود می‌گردد. بنابراین، این توصیه‌های متفاوت و گاه متناقض می‌توانند سبب سردرگمی افراد ‌شوند. به همین علت توصیه‌ می‌شود که برای حفظ سلامتی الگوی کلی غذایی در نظر گرفته شود. زیرا سلامتی ما تنها تحت تاثیر یک وعده غذایی قرار نمی‌گیرد. بلکه الگوی غذایی و انتخاب‌هایی که در طول عمر خود داریم، وضعیت سلامتی ما را مشخص می‌کند.

تغذیه سالم، رمز سلامتی است.

شواهد علمی بی‌شمار نشان می‌دهند که رژیم غذایی سالم احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی – عروقی، کبد چرب، انواع سرطان و … را کاهش می‌دهد. در نتیجه تغذیه سالم رمز سلامتی بوده و می‌تواند انسان را به یکی از مهم‌ترین آرزوهایش که همانا برخورداری از عمر طولانی است برساند.

ویژگی‌های یک رژیم غذایی سالم:

به منظور برخورداری از یک رژیم غذایی سالم توصیه می‌شود که مقادیر زیادی میوه، سبزی، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریایی و لبنیات کم چرب و به مقدار متعادل از مغزها مصرف کنید. از سوی دیگر، مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده، نوشیدنی‌های حاوی قند، دسرها و غلات تصفیه شده باید محدود گردد. همچنین به منظور تامین تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن باید طیف متنوعی از مواد غذایی مصرف شود. برای آن که الگوی غذایی متنوعی داشته باشید سعی کنید در هر وعده حداقل ۲ تا ۳ ماده غذایی مختلف را مصرف نمایید.

چربی

روغن‌های حاوی اسیدهای چرب غیراشباع که دارای یک یا چند پیوند دوگانه هستند می‌توانند بخشی از الگوی غذایی سالم را تشکیل دهند. این اسیدهای چرب در ماهی‌ها از جمله سالمون، روغن‌های مایع گیاهی و مغزها یافت می‌شوند. همچنین توصیه می‌شود دریافت چربی‌های اشباع و ترانس که در کره، سرشیر، لبنیات پرچرب، گوشت پرچرب و روغن جامد وجود دارند، محدود شود. مصرف زیاد چربی اشباع با افزایش کلسترول خون خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
به منظور رعایت توصیه‌های فوق لازم است:
• به جای سرخ کردن مواد غذایی از روش کباب کردن، بخارپز کردن و یا گریل کردن استفاده نمایید.
• از انواع گوشت کم چرب استفاده کرده و چربی‌های قابل مشاهده آن و یا پوست مرغ را جدا کنید.
• لبنیات کم چرب و یا بدون چربی مصرف کنید.
• به جای آن که سالاد را با سس بخورید، به آن کمی روغن زیتون بیفزایید.

قند‌

مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی‌های شیرین شده با قند و شکر خطر بروز چاقی و پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. چاقی یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند سبب ابتلای فرد به بسیاری‌ از بیماری‌های مزمن، از جمله بیماری قلبی – عروقی، دیابت نوع ۲ و سرطان شود.

برای آن که تغذیه سالم داشته باشید توصیه می‌شود که قندها کمتر از ۱۰ درصد انرژی دریافتی روزانه را تامین کنند. با این حال امروزه با توجه به تغییر عادات غذایی افراد و افزایش تمایل آن‌ها به مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین شده مقدار قند در رژیم غذایی اغلب افراد بیش از این میزان است.
به منظور کاهش مصرف قند:
• شیرینی و دسر را تنها در موقعیت‌های خاص استفاده نمایید.
• سعی کنید چای یا قهوه خود را شیرین نکنید.
• به جای مصرف نوشابه و سایر نوشیدنی‌های شیرین، آب بنوشید.

در مبتلایان به دیابت در مقایسه با افراد سالم توجه به میزان کربوهیدرات و قند مصرفی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. شما می‌توانید به منظور دریافت رژیم دکتر فرشچی برای دیابتی‌ها از رژیم حضوری، رژیم اینترنتی و یا رژیم آنلاین (VIP) استفاده نمایید.