چاقی در اوایل بلوغ خطر بروز آسم را در نسل بعد افزایش می‌دهد.

  1. خانه
  2. آسم
  3. چاقی در اوایل بلوغ خطر بروز آسم را در نسل بعد افزایش می‌دهد.
چاقی در اوایل بلوغ خطر بروز آسم را در نسل بعد افزایش می‌دهد

طی دهه‌های اخیر تعداد کودکانی که در اوایل دوره بلوغ به چاقی مبتلا هستند، افزایش یافته است. به همین علت مهم است که اطمینان حاصل شود کودکان وعده‌های غذایی سالمی مصرف کنند و به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشند.
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که وضعیت فرد بین سنین ۸ سالگی تا بلوغ بر روی سلامتی ریه در سال‌های بعدی زیادی تاثیر زیادی دارد. با توجه به یافته‌های مطالعه مذکور اگر در دوران بلوغ دختران و پسران وزن زیادی اضافه کنند احتمال بروز آسم در سال‌های بعدی عمر آن‌ها ۲ برابر افزایش می‌یابد. اما در پسران خطرات افزایش وزن به این نقطه ختم نمی‌شود. اضافه وزن اوایل دوران بلوغ در پسران احتمال بروز آسم را در فرزندان آن‌ها نیز ۲ برابر افزایش می‌دهد. نتایج این تحقیق با بررسی اطلاعات مربوط به حدود ۳ هزار بزرگسال ۱۸ تا ۵۰ ساله و حدود ۲ هزار نفر از پدران آن‌ها (۳۹ تا ۶۶ ساله) به دست آمده است. آسم به علت تنگ و ملتهب شدن راه‌های هوایی ایجاد شده و با علائمی مانند تنگی نفس، خس‌خس و سرفه همراه است.
به نظر می‌رسد که اوایل بلوغ دوره مهمی است که می‌تواند بر بروز بیماری‌ها در سال‌های بعدی زندگی اثر داشته باشد. این مسئله به خصوص در مورد پسران حائز اهمیت است. زیرا شرایط آن‌ها در دوران بلوغ نه تنها بر روی سلامتی خودشان موثر است، بلکه می‌تواند آینده فرزندان‌شان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، مهم است که در این دوره از زندگی از سبک زندگی سالم پیروی شود.
نکته عملی: اگر پسران در اوایل دوران بلوغ به اضافه وزن مبتلا شوند، نه تنها خودشان، بلکه فرزندان‌شان نیز در معرض ابتلا به آسم قرار دارند. رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم می‌تواند به پیشگیری و درمان اضافه وزن و چاقی کمک کند.
منبع:

Presented 18. September, at the ERS International Congress 2018, in Paris.

فهرست