چاقی مادر قبل از بارداری سلامتی کودکان را تهدید می‌کند.

  1. خانه
  2. اوتیسم
  3. چاقی مادر قبل از بارداری سلامتی کودکان را تهدید می‌کند.
چاقی مادر قبل از بارداری سلامتی کودکان را تهدید می‌کند.

چاقی دوران کودکی مشکلی است که می‌تواند تاثیر عمیقی بر روی سلامت کودکان داشته باشد. کودکانی که چاق هستند بیشتر احتمال دارد که در بزرگسالی به انواع بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲ یا بیماری قلبی – عروقی مبتلا شوند. آمارها نشان می‌دهد کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) در مقایسه با سایر همسالان خود بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند. اوتیسم یک بیماری عصبی – رفتاری است که با اختلال در تعاملات اجتماعی، رشد کلامی و مهارت‌های ارتباطی همراه است.
نتایج مطالعه‌ای که به تازگی توسط دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم در طول ۶ ماه اول زندگی افزایش وزن زیادی دارند. این امر آن‌ها را در معرض ابتلا به چاقی در دوران کودکی قرار می‌دهد. همچنین مشخص شد صرف نظر از اینکه کودک به اوتیسم مبتلا باشد یا خیر در مادرانی که قبل از دوران بارداری به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند احتمال داشتن فرزند ۲ تا ۵ ساله‌ای که به اضافه وزن و چاقی مبتلا است ۲/۵ برابر بیشتر می‌باشد. همچنین اگر افزایش وزن مادر در دوران بارداری بیش از مقادیر توصیه شده باشد احتمال بروز چاقی در کودکان آن‌ها ۱/۵ برابر بالاتر است.
نکته عملی: خانم‌ها باید قبل از باردار شدن وزن مناسبی داشته و در دوران بارداری نیز از افزایش وزن بیش از حد خودداری نمایند. زیرا افزایش وزن غیرطبیعی قبل و یا در حین بارداری خطر ابتلا به چاقی را در کودکان افزایش می‌دهد.
منبع:

Tanja VE Kral et al. Autism 2018.

فهرست