چگونه از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری پیشگیری کنید؟

  1. خانه
  2. اضافه وزن
  3. چگونه از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری پیشگیری کنید؟
چگونه از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری پیشگیری کنید

چاقی و اضافه وزن در دوران بارداری می‌تواند عوارض زیادی را برای مادر و کودک به همراه داشته باشد. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که با تغذیه مناسب می‌توان روند افزایش وزن را در زنان باردار مبتلا به اضافه وزن یا چاقی کاهش داد.
در این مطالعه ۲۸۱ زن مبتلا به اضافه وزن یا چاقی که در محدوده سنی ۱۸ تا ۴۵ سال بودند به دو گروه کنترل و مداخله تقسیم شدند. زنان گروه مداخله با یک متخصص تغذیه ملاقات کردند تا میزان کالری مورد نیاز آن‌ها مشخص شود. سپس در مورد نوعی از رژیم غذایی که مشابه رژیم DASH بود، راهنمایی شدند. رژیم غذایی DASH که معمولاً برای افراد مبتلا به پرفشاری خون توصیه می‌شود سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، مغزها، ماهی و منابع پروتئین کم چرب است. رژیم DASH برای دوران بارداری نیز مناسب است. این رژیم می‌تواند نیاز زنان باردار به کلسیم، پتاسیم و پروتئین را تامین نماید.
از زنان گروه مداخله خواسته شده هر روز حداقل ۳۰ دقیقه یا ۱۰ هزار قدم راه بروند. همچنین آن‌ها تشویق شدند که هر روز ۷ تا ۹ ساعت بخوابند. زیرا کمبود خواب سبب اختلال متابولیسم (سوخت و ساز) شده و زمینه را برای افزایش وزن زیاد فراهم می‌کند. افزایش وزن شرکت کنندگان، دریافت‌های غذایی و میزان ورزش آن‌ها پیگیری شد. از طریق تلفن و ایمیل شرکت کنندگان به پیروی از برنامه‌ها تشویق می‌شدند.
نتایج نشان داد که در گروه کنترل و گروه مداخله به ترتیب ۸۵ و ۶/۶۸ درصد زنان بیش از مقادیر توصیه شده وزن اضافه کردند. طبق دستورالعمل‌های فعلی در دوران بارداری باید میزان افزایش وزن زنان با وزن طبیعی (نمایه توده بدنی یا BMI بین ۱۸/۵ تا ۲۴/۹) ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم و زنان مبتلا به اضافه وزن یا چاقی (BMI بالاتر از ۲۵) حداکثر ۱۱ کیلوگرم باشد.
لازم به ذکر است که هدف مطالعه مذکور کاهش وزن نبود. زیرا کم کردن وزن در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. بلکه هدف آن بود که روند افزایش وزن مادران در این دوران کنترل شود.
نکته عملی: خواب کافی، ۳۰ دقیقه پیاده‌روی روزانه، دریافت مناسب کالری و پیروی از رژیم غذایی سرشار از میوه‌، سبزی و غلات کامل به زنان بارداری که به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند کمک می‌کند که روند افزایش وزن خود را در این دوران مدیریت نمایند.
منبع:

Linda Van Horn et al. American Journal of Preventive Medicine 2018.

فهرست